Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Kapitülasyonlar
15 Mayıs 2024

Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Kapitülasyonlar

İlk defa 1352 yılında Cenevizlilere verilen Kapitülasyonlar, darülharb kabul edilen yabancı ülke tüccarına Osmanlı topraklarında ticaret yapma hakkı veriyordu. Ancak Osmanlı Devleti ticaret imtiyazlarını siyasi ve diplomatik menfaatleri çerçevesinde kullanarak ittifak yapacağı devletlere vermişti.

1535 yılında Fransa ile dostluk havası içerisinde iken Fransızların hazırladığı Kapitülasyon taslağı Osmanlı padişahınca tasdik edilmemişti. Bu taslağa göre eşit şartlar ve mütekabiliyet esası getiriliyordu. Halbuki Osmanlı Devleti padişahın tek taraflı yemini“Ahdi” ile verildiğinden Ahidname diye adlandırılmıştı ve her padişah değiştiğinde yenilenmesi gerekiyordu. İlk Fransız Kapitülasyonu, Kıbrıs seferi öncesinde 1569 yılında verildi. Katolik dünyasına ve Papa ambargosuna karşı ittifak sağlamak için Protestan olan İngiltere'ye 1580'de Hollanda'ya 1612'de Kapitülasyonlar verildi.

Kapitülasyonlarda ticaret yapma hakkının yanı sıra, tüccarın hakları, gümrük vergileri, mahkeme usülleri, yol izinleri, emniyetlerine dair hususlar detaylı olarak belirtildi. Osmanlı devleti zayıfladıkça Kapitülasyon verilen devletlerde giderek çoğaldı ve bunu bir baskı aracı haline getirdiler.

Birinci Dünya Savaşı'nın ilanı ile 1914 yılında tüm protestolara rağmen Kapitülasyonlar tek taraflı olarak kaldırılmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman Dönemi Kapitülasyonlar Yorumları

soru

ömer

26 Mayıs 2024 Pazar

kapitülasyon kanuni döneminde kime verilmiştir

Cevap yaz
cevap

Bedirhan

26 Ağustos 2018 Pazar

Kapitülasyon belli insanlara ve milletlere verilmemiştir.Ekonomik özgürlüğümüzü kısıtlayan bütün milletlere verilmiştir.kapitülasyonlar kalkmadan önce Türk halkı ekonomi için çalışamıyorlardı, fabrikalar kuramıyorlardı taki kaldırılana kadar.İnkılap dersi olanların bildiği gibi ,Atatürkün emrine göre taviz verilemiycek iki konudan biriydi.Birincisi boğazlar sorunu ikincisi ise kapitülosyonlar. Bu sözdende anladığımız üzre kaldırılması çok önemlidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kanuni Sultan Süleyman Hayatı

Kanuni Sultan Süleyman Hayatı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanuni Sultan Süleyman'ın Sözleri

Kanuni Sultan Süleyman'ın Sözleri

Kanuni Sultan Süleyman Malta Seferi

Kanuni Sultan Süleyman Malta Seferi

Kanuni Sultan Süleyman'ın Yaptığı Savaşlar

Kanuni Sultan Süleyman'ın Yaptığı Savaşlar

Mimar Sinan

Mimar Sinan

Sultan Süleyman Kanunları

Sultan Süleyman Kanunları